Konto bankowe w Holandii

Zastanawiasz się, gdzie otworzyć konto bankowe w Holandii? Chcesz wiedzieć jak założyć holenderskie konto bankowe i na jakie formalności trzeba zwrócić uwagę? Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najlepsze holenderskie konto osobiste dopasowane do Twoich potrzeb. W poniższym artykule znajdziesz również informacje na temat prowadzenia konta bankowego w Holandii, wypłat gotówki z bankomatów, jak również prawa obcokrajowców do posiadania konta w Holandii.

Dlaczego warto założyć konto bankowe w Holandii?

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Holandii, to aby otrzymywać wynagrodzenie i dokonywać transakcji finansowych potrzebne będzie Ci konto bankowe. Kolejnym powodem dla którego powinniśmy założyć konto bankowe w Holandii (wraz z kartą debetową) jest fakt, że większość sklepów w Holandii obsługuje płatności jedynie kartami Maestro (w odróżnieniu do Polski, gdzie płacimy przede wszystkim kartami Mastercard oraz Visa). Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w wielu miejscach w Holandii płatność gotówką jest niemożliwą. Jedyną dostępną opcją jest płatność kartą.

Korzyści z posiadania konta bankowego w Holandii

Posiadanie konta bankowego w Holandii może przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • łatwiejsze zarządzanie finansami podczas pobytu w Holandii,

 • możliwość otrzymywania wynagrodzenia w euro bez konieczności przewalutowania,

 • niższe opłaty za przelewy międzynarodowe,

 • możliwość korzystania z holenderskich usług finansowych, takich jak kredyty czy ubezpieczenia,

 • łatwiejsze płacenie rachunków i opłat w Holandii,

Warto również porównać oferty różnych banków, aby znaleźć najlepsze konto bankowe w Holandii dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Zakładanie konta w holenderskim banku jest podobnie jak w Polsce proste i intuicyjne. Wniosek o rachunek bankowy możesz złożyć tradycyjnie w oddziale banku, ale także bez wychodzenia z domu – składając wniosek przez Internet. W przypadku chęci otwarcia rachunku w banku tradycyjnym potrzebne nam będą następujące dokumenty: dowód osobisty/paszport oraz Holenderski numer usługi obywatelskiej (BSN) wystawiony przy rejestracji w gminie. W przypadku złożenia wniosku przez Internet należy pamiętać, że będziemy musieli potwierdzić także swoją tożsamość (za pomocą videoweryfikacji z konsultantem banku lub przesyłając zdjęcia wymaganych dokumentów).

Otwórz konto online

Konto bankowe w Holandii. Najlepsze propozycje.

W poszukiwaniu najlepszego konta bankowego w Holandii, warto zwrócić uwagę na rankingi oraz porównania ofert poszczególnych banków. W tym artykule skupimy się na omówieniu banku Bunq, który jest bardzo popularnym wyborem wśród Polaków mieszkających i pracujących w Holandii.

Konto Bunq

Bunq to holenderski bank internetowy posiadający licencję Holenderskiego Banku Centralnego (DNB). Bank ten daje nam możliwość otwarcia konta bez zameldowania na terenie Holandii. Konto otworzymy w bardzo prosty i wygodny sposób – zdalnie przez internet. Po założeniu konta otrzymujemy holenderski numer IBAN NL oraz kartę Mastercard lub Maestro, która jest powszechnie akceptowana na terenie Holandii.

Konto bankowe w Holandii - Bunq

Bunq konto bankowe w Holandii
 • otwarcie konta trwa dosłownie kilka minut, cały proces odbywa się online
 • jedno najpopularniejszych kont osobistych w Niderlandach
 • aby założyć konto, należy posiadać miejsce zamieszkania lub zatrudnienia w Holandii
 • konta prowadzone jest walucie w euro i posiadają holenderski numer (IBAN NL)
 • możliwość dodania karty zarówno do Google Pay jak i Apple Pay
 • bardzo intuicyjna aplikacja mobilna dostępna na telefony Android oraz iPhone
 • możliwość założenia bez konieczności zameldowania w Holandii
 • jeden z nielicznych holenderskich banków, które pozwalają na otwarcie konta bez numeru BSN (holenderski numer identyfikacyjny)
 • dostępny aż w 6 wersjach językowych

Otwórz konto online

Rachunek bankowy w Holandii. Porównaj zanim wybierzesz.

Osoby rozpoczynające nowe życie w Holandii będą musiały otworzyć holenderskie konto bankowe, aby otrzymywać pensje, wynająć mieszkanie lub po prostu wybrać się na zakupy do supermarketu. Przed otwarciem konta bankowego w Holandii musisz wybrać bank, który w największym stopniu odpowiada Twoim potrzebom czy wymaganiom. Należy również wziąć pod uwagę, że większość banków pobiera opłatę roczną za posiadanie konta. Konto bankowe w Holandii możemy szybko i łatwo założyć w banku internetowym (Bunq) lub w jednym z tradycyjnych banków w Holandii (ABN AMRO, Rabobank, ING, SNS Bank, Bank ASN).

Mobilne konto bankowe w Holandii

Platformy bankowości cyfrowej są coraz bardziej popularne także w Holandii, ponieważ pozwalają swoim Klientom otworzyć konto bez konieczności odwiedzania oddziału. Konta mobilne są najłatwiejsze do otwarcia i takie konto może być dla nas przydatne w szczególności gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z Holandią. Bunq jak i Revolut oferują mobilne konto bankowe w walucie euro. Banki mobilne stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodszego pokolenia, i oferują wiele funkcji opartych na aplikacjach mobilnych. Konto w banku mobilnym możemy założyć bez konieczności zameldowania na terenie Holandii oraz bez zbędnych formalności, które są zwykle konieczne w przypadku zakładania konta w banku tradycyjnym. Aby otworzyć konto bankowe w banku mobilnym potrzebne będą nam następujące dokumenty: (ważny paszport lub dowód osobisty oraz polski lub holenderski numer telefonu).

Konto bankowe w tradycyjnym Banku

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze i najtańsze konto osobiste w Holandii? Pomożemy Ci wybrać odpowiednie konto osobiste w Holandii, dopasowane do Twoich potrzeb. W ofercie dostępne są także konta całkowicie bez opłat oraz konta bankowe bez konieczności meldunku. Odpowiednie konto bankowe powinno gwarantować możliwie jak najniższe koszty obsługi (min. wypłaty z bankomatów.) Warto też pod uwagę wziąć odległość miejsca zamieszkania od placówki bankowej. Jeżeli jednak nie potrzebujemy często odwiedzać banku to możemy założyć internetowe konto bankowe, które nie posiada placówki. Wybierając konto osobiste w Holandii warto porównać kilka ofert banków i dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru. Aby otworzyć konto bankowe w Holandii w banku tradycyjnym potrzebne będą nam następujące dokumenty. Nie każdy bank będzie wymagał każdego z tych dokumentów, jednak warto mieć je przygotowane w razie potrzeby.

 • ważny paszport lub dowód osobisty;
 • potwierdzenie stałego miejsca miejsca zamieszkania na terenie Holandii (np. umowa najmu mieszkania);
 • numer BSN, tzw. Burgerservicenummer, czyli indywidualny numer mieszkańca, który jest wystawiany podczas rejestracji w gminie;
 • holenderski numer telefonu;

Najpopularniejszymi bankami stacjonarnymi w Holandii są min.: ING, ABN AMRO czy Rabobank.  Bank ABN AMRO oferuje pełny zakres usług w języku angielskim i umożliwia otwarcie konta przed zarejestrowaniem się w gminie i otrzymaniem BSN. ING posiada dobrą reputację zarówno wśród miejscowych, jak i klientów międzynarodowych, zapewniając mobilną aplikację i stronę internetową w języku angielskim.

Konto bankowe w Holandii bez meldunku

Brak meldunku na terenie Holandii nie wyklucza nas z możliwości otwarcia konta bankowego w holenderskim banku. Bankami w których otworzymy konto bankowe w Holandii bez meldunku są min. Bunq, Revolut czy N26.

Konto firmowe w Holandii

Jeśli otworzyłeś swoją działalność w Holandii i chcesz otworzyć holenderskie konto bankowe, proces jest zasadniczo taki sam jak w przypadku otwierania prywatnego konta. Oprócz podstawowych danych osobowych powinieneś również mieć wszystkie niezbędne dane dotyczące swojej firmy, na przykład numer KvK i rejestr obrotów. Większość banków posiada w swojej ofercie rachunek dla klientów biznesowych.

Podsumowanie

Podsumowując, otwarcie konta bankowego w Holandii to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednimi informacjami staje się znacznie prostszy. Ważne jest, aby zrozumieć podstawy bankowości w Holandii, znać różne rodzaje kont, zrozumieć wymagane dokumenty i proces weryfikacji tożsamości, a także wiedzieć, jak otworzyć konto bankowe online. Pamiętaj, że wybór banku powinien opierać się na indywidualnych potrzebach i preferencjach każdego z nas.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania