Co to jest Schufa?

Schufa jest niemieckim odpowiednikiem polskiego BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej. W raporcie Schufa zgromadzone są dane na temat zdolności kredytowej osób fizycznych oraz przedsiębiorców w Niemczech. Głównym i zasadniczym celem tej instytucji jest dostarczanie bankom oraz instytucjom udzielającym finansowania informacji dotyczących sytuacji finansowej potencjalnych klientów.

Jak zamówić raport Schufa?

Od 2011 roku raz do roku Schufa zobowiązana jest do udostępnienia każdemu darmowego wyciągu z rejestru. Każdy dodatkowy wyciąg podlega opłacie (za wyciąg online). Aby otrzymać wyciąg bezpłatnie należy po wejściu na stronę internetową instytucji www.schufa.de kliknąć w okienko „für Privatkunden”, a następnie wejść w zakładkę „Auskünfte”(na górze po lewej stronie portalu) i kliknąć w ikonę „Datenuebersicht nach § 34 Bundesdatenschutzgesetz” (z boku po lewej stronie). Po otwarciu strony znajdziemy dwie opcje: wybierzcie tą po prawej stronie „Datenübersichtnach § 34 BDSG”. Aby ją zamówić, klikamy w „Jetzt bestellen”. Możecie wybrać formularz także w języku polskim.

W przypadku, kiedy będziecie potrzebować wyciąg z rejestru Schufa częściej niż raz w roku możecie zamówić raport jednorazowo za 29,95 euro lub wybrać członkostwo, którego koszt wynosi 3,95 euro miesięcznie (plus jednorazowo 9,95 euro opłaty aktywacyjnej). Uwaga! W drugim przypadku umowa trwa minimum rok i jeżeli będziemy chcieli z niej zrezygnować należy pamiętać, żeby wypowiedzieć umowę minimum miesiąc przed jej końcem.

Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez Schufa?

Kredyt bez Schufa jest możliwy do uzyskania w niemieckich instytucjach finansowych dzięki ich współpracy z bankami ze Szwajcarii oraz Liechtensteinu. W przypadku wnioskowania o pożyczkę bez Schufa banki nie weryfikują bazy Schufa, dlatego też negatywne wpisy w bazie nie mają tak dużego znaczenia dla banku. Niemniej jednak w dalszym ciągu sprawdzana jest obecna zdolność kredytowa osoby składającej wniosek. Mniejsze znaczenie ma wtedy nasza historia spłacania wcześniejszych zobowiązań. Najpopularniejszymi firmami, które udzielają kredytów bez Schufa są min. Cashper.